GamerepinKonuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Köyünüz, Sık Sorulan Sorular.
#1
Köyünüz, Sık Sorulan Sorular.

Köyümü haritada buldum. Nasıl görünüyor?
Village_icon.jpg Köyünüzü görüntülemek için köy sekmesine tıklayın.

Köyümü görebiliyorum; ancak biraz boş görünüyor. İlk yapmam gereken nedir?
Oyun içi eğitim bölümünü ve görevleri tamamlamanızı öneririz.

Nasıl bina inşa ederim?

75px-003_build_panel.jpgİnşaat paneli.

İnşa panelinden binaya sol tıkladıktan sonra köyünüzün üstüne gelin ve binayı inşa etmek için tekrar sol tıklayın.
İPUCU: Bazı binalar özel alanlar gerektirir. Örneğin, demir madenlerinin demir cevheri bulunan topraklara, oduncu kulübelerinin ise ormana yakın (ormanın içine değil) inşa edilmesi gereklidir.

Binaları nereye inşa ettiğim fark eder mi?
Evet. Bina yerleşimi çok önemlidir. Bir binayı nereye yerleştirdiğiniz, o binada günlük yapılacak üretimi belirler.
Binaları, ürettikleri ürün tipinin saklandığı merkezlere yakın inşa etmek (stok sahası, köy merkezi, ambar veya han gibi) o binadaki günlük toplam üretimi arttırır. Örneğin, elma bahçelerini ambara yakın yerleştirmek, uzağa yerleştirmenize kıyasla bir günde daha fazla elma üretmenizi sağlar.

Bir binada günde ne kadar kaynak üretileceğini belirleyen nedir?

75px-005_delete_building.jpgBina bilgileri.

Günlük üretilen miktar binanın stok sahası, ambar, han veya köy merkezi gibi ilgili depo alanına olan uzaklığıyla bağlantılıdır. Bir bina kendi depo alanına ne kadar yakınsa o kadar fazla kaynak üretir. Yeni bir bina dikerken 'üstünde görüntülenen sayı binanın günlük üretimini gösterir. İnşası tamamlanan bir binaya tıklayarak o binanın günlük ne kadar üretim yaptığının yanı sıra o türden tüm binaların toplam üretimini görüntüleyebilirsiniz.

Neden bir bina dikmeye çalıştığımda rengi kırmızıya dönüyor?
Binayı dikmek için yeterli kaynağa sahip değilsiniz veya o zemine söz konusu bina dikilemez. Bazı binalar yalnızca belirli zemin türlerine dikilebilir. Örneğin, oduncu kulübeleri ağaçların kenarına dikilebilirken, taş ocakları taşların üstüne dikilebilir.

Bina dikmek için hangi kaynaklar gereklidir?
Tüm binalar, inşaları için ağaç ve/veya taş gerektirir. Diğer binalardan bazıları altın gerektirebilir.

Nasıl ağaç üretirim?
Ağaç üretmek için ormanlık bir bölgenin kenarına oduncu kulübesi dikin.

Nasıl taş üretirim?
Taş üretmek için kayalık bir bölgeye taş ocağı dikin.

Bir binayı nasıl silerim?
Binaya tıklayıp Bu Binayı Sil öğesini seçin. Bina inşa halindeyse veya inşa henüz başlamadıysa anında silinir ve inşası için gerekli ağaç/taş/altın iade edilir. Bina inşası tamamlanmışsa silmek için biraz zaman gerekir ve inşa için gerekli ağacın/taşın/altının yalnızca yarısı iade edilir.

Nasıl gıda üretirim?
Elma üretmek için ambarın yakınına bir elma bahçesi (tarım sekmesinde) dikin.
Diğer gıda türlerini üretebilmek için araştırma ağacının tarım sekmesinden ilgili kabiliyetleri araştırmanız gerekecektir.

Neden kaynağım olmasına rağmen başka bina inşa edemiyorum?
Herhangi bir köyde aynı anda en fazla bir bina inşası başlatılabilir. Bir Premium Token oynamanız halinde köy başına bir kerede beş (5) binayı inşa sırasına koyabilirsiniz.

Ekranın üstündeki çubuk ne anlama geliyor?

300px-Villageinfobar.jpgKöy bilgisi çubuğu.

Üstteki çubuk seçilen köyünüzde mevcut olan kaynakları gösterir. Soldan sağa doğru elinizdeki ağaç, taş ve gıda miktarınızı görebilirsiniz. Devamında ise toplam köy nüfusu/barındırma kapasitesi ve köyde çalıştırılabilecek, orduya alınabilecek, tüccar, keşif eri ve keşiş yapılabilecek köylüler görüntülenir.

Binalarımın birinde çalışan kimse yok gibi...
Köyünüzde çalışabilecek yeterli köylünüz yok ise; başka bir baraka dikmek veya birlik/birim dağıtmak bu sorunu çözmenize yardım edebilir.
Popülariteniz köyünüze köylü çekmek için yeterli değilse bu değeri arttırmanız gereklidir (daha fazla bilgi için lütfen popülarite bölümüne bakınız).
Binanınız kapalıysa üzerinde bir Zzz işareti görürsünüz. Üstüne tıklayıp Bunu aç veya Tüm endüstrileri aç öğesine tıklayın.

Nasıl daha fazla köylü kazanırım?
Barakalar dikerek köyünüze daha fazla köylü çekebilirsiniz. Barakayı köy merkezine ne kadar yakın inşa edersiniz barındırma kapasitesi o kadar fazla olacak ve köyünüze daha fazla köylü çekecektir. Ayrıca, her bir barakanın kapasitesini arttırmak için barındırma araştırması yapabilirsiniz.
Köylülerin daha çabuk gelmesini sağlamak için popülaritenizi yükseltmeniz gerekebilir. Bunu yapmanın yolları vergileri düşürmek veya onlara yemlik vermek, istihkakları arttırmak, daha çok gıda türü sunmak ve eğlence binaları inşa etmektir.
Ayrıca köyünüze hızlıca köylü getirmek istiyorsanız birliklerinizi veya diğer birimleri dağıtarak anında çalışmaya hazır köylülere sahip olabilirsiniz.

Birden fazla köy sahip olabilir miyim?
Evet. Şehir Ayanı (12) mertebesine yükseldikten sonra ikinci köyünüze sahip olabilirsiniz. İkinci bir köyü kontrolünüz altına almak için Liderlik araştırması yapmalı ve bir kumandana sahip olmalısınız.
Bir kaptana ve yeni bir köy kurulabilir bölge satın almak için gerekli en az 10.000 altına sahip olmanız halinde dünya haritası üzerinden bir köy satın alabilirsiniz. Ayrıca bir düşman kalesine saldırıp iç kaleye ulaşarak düşman bir köyü zapt edebilirsiniz (kumandanınız da iç kaleye ulaşmalıdır).
Her bir mertebede kaç köye sahip olabileceğinizi görmek için lütfen Mertebe Tablosuna bakın. Köy tipleri listesi için lütfen Köy Tablosu'na bakın.
İPUCU: Başkentler maksimum köy sayısına dahil edilmediğinden bir Şehir Ayanının (12) iki (2) köye ve bir pariş başkentine sahip olması mümkündür.
İPUCU: **Alacağınız yeni köy kurulabilir alan köyünüzden ne kadar uzaktaysa fiyatı o kadar fazla olacaktır.

Nasıl yeni bir köy satın alabilirim?
Yukarıda tarif edildiği gibi gerekli araştırma seviyelerini tamamlamış (Liderlik), gerekli mertebeye erişmiş, başka bir köye sahip olabilecek kapasiteye sahip ve bir kumandan ve en az 10.000 altına sahip olmanız halinde başka bir köy satın alabilirsiniz. Ancak şunları aklınızdan çıkarmayın:
.....Genellikle yeni köy kurulabilir alanların maliyeti 10.000 altın ve katları şeklinde artar. Bu nedenle ikinci köyünüzün aynı pariş içinde olacağını var sayarsak fiyatı 10.000 altın olacaktır. Aynı pariş içinde üçüncü bir köyün fiyatıysa 20.000 altın olacak ve bu oranla artacaktır.
.....Bununla birlikte, mevcut parişinizin dışında bulunan bir bölge köyünüze olan uzaklığına bağlı olarak çok daha pahalı olacaktır.
İPUCU: Almaya niyetlendiğiniz yeni köye daha yakın olan bir parişte bulunan köylerinizden birine geçiş yapmak satın alma maliyetini düşürecektir.

Boş birim alanı ne demektir?
Her bir köyde en fazla 500 birim edinmek mümkündür. Birimler birlikler, keşif erleri, tüccarlar ve keşişlerden ibarettir. Her bir birim türü maksimum 500 birim alandan farklı birim alanlar kullanır.Örneğin hiç keşif eri, tüccar veya keşişe sahip olmadan en fazla 500 birlikten oluşan bir ordu kurabilirsiniz. Ancak köyünüzde sekiz (8) keşif eri (8 birim alanı) artı 10 tüccar (10 x 10 birim alanı = 100) bulunuyorsa 108 birim alanını kullanmış olacağınızdan diğer birimler için yalnızca 392 birim alanı kalır. Bu maksimum ordu boyutunuzun 392 birlikten oluşabileceği anlamına gelir (keşiş bulundurmama kararı almanız halinde, aksi halde birlikler için daha az birim alanınız kalacaktır).
İPUCU: Vasala sahip olmak farklı noktalarda 500 birlik bulundurabileceğiniz anlamına gelir.

Bina Sınırları,
Bir köye en fazla 10 baraka dikebilirsiniz. Her bir köy tipinde 30 üretim binası bulunabilir.

Köyünüzü yeniden adlandırma,
Köyünüzü yeniden adlandırmak için öncelikle yeniden adlandırmak istediğiniz köyü seçin, ardından ekranın üstündeki gri araç çubuğundan ayarlara tıklayın. Açılır listeden Mevcut Köyü Yeniden Adlandır öğesini seçip köyünüz için yeni bir ad girin.

Köyüm fethedilirse ne olur?
Bir (1) köyünüz varsa rastgele olarak haritadan yeni bir köye atanırsınız. Altın, onur ve araştırmalarınız değişmez.
Birden (1) fazla köye sahipseniz fethedilen köyü kaybedersiniz ancak köylerinizin geri kalanı aynı kalır.

Tuz Yatakları köyü - neden sol tarafa bina dikemiyorum?
Haritanın batı yakası yalnızca tuz tesisleri (tuz işleme binaları) içindir.

Aktif olmayan oyunculara ne oluyor?
Oyuncu belirli bir süre boyunca aktif olmaz veya oynamaz ise köyü otomatik olarak terk edilecektir; bu süre oyuncunun eriştiği mertebeye bağlıdır. Mertebe ne kadar yüksekse, köyün terk edilme süresi o kadar uzar. Pasif süre esnasında oynanmış bir premium token varsa oyuncunun hesabı premium token bitene kadar aktif kalır (köyüyle beraber).

Neden bira evim çalışmıyor?
Bira evinde üretim yapılabilmesi için bira evi inşası tamamlanmadan önce bir han gereklidir.
 
Alıntı
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Askeri, Sık Sorulan Sorular. Vincent 0 9,018 02-05-2015, Saat: 17:20
Son Yorum: Vincent

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi