GamerepinKonuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tank Çeşitleri
#1
fb

World of Tanks Xbox 360 Editon’da her biri kendine has özellikleri olan ve farklı şekilde oynan 5 çeşit tank bulunmaktadır. Her tank tipi, savaş meydanında özgün ve hayati bir rol oynamaktadır. Her tank komutanı bu önemli farklılıkları öğrenecek, her tank tipini tanıyacak ve onlarda uzmanlaşacak. Savaş meydanında başarıyı yakalayabilmek için farklı şekillerde işleyen bu makinelerin özelliklerini mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Tank tipleri hakkındaki genel incelemeyi aşağıda bulabilirsiniz!

Hafif Tank

fb

Hafif tanklar hızlıdır (birkaç istisna dışında), hatta savaş alanındaki diğer çoğu araçtan daha hızlıdır. Bunun karşılığında, diğer tank tiplerine oranla nispeten zayıf bir zırha sahiptir. Sonuç olarak, en önemli rollerinin gözetleme yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Hafif bir tankla gözetleme yaparken iki temel prensibi unutmamak gerekir: Hareket etmeye devam edin ve iyi kamufle olun. Şunu unutmayın ki zırhınız çok ince olduğu için diğer hafif tanklar da dahil olmak üzere, neredeyse savaş alanındaki diğer tankların tümü bir tehlikedir! Fakat hızlısınızdır. Etkin bir şekilde gözetleme yapmak için diğer tankların pozisyonlarını tespit ederken ve bu bilgiyi takım arkadaşlarınıza iletirken hızlı hareket etmelisiniz ve düşman ateşinden kaçınmak için mümkün olduğunca gizlenmelisiniz.

Hafif tankın rolü, yer bilgisine güvenen diğer tankların verimliliği açısından son derece önemlidir. Örneğin aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı tank avcıları uzaktan nişan alırken genellikle gizlenir. Aynı şekilde topçular da sık sık belli bir mesafeden ateş eder. Bu tankların savaşa gerektiği gibi katkı yapabilmeleri için hafif tanklar tarafından sağlanan doğru yer bilgilerine ihtiyacı vardır.

Orta Tank

fb

Bazı yönleriyle orta tanklar, hafif tanklarla ağır tanklar arasında bir köprü olarak tanımlanabilir. Orta tanklar genellikle ağır tanklardan daha hızlıdır (fakat hafif tanklardan daha yavaştır) ve daha hafif emsallerine oranla daha güçlü bir silaha sahiptir. Yüksek hareket kabiliyetleri, ağır tanklara oranla onları savaş alanında çevik tanklar kategorisine sokar.

Orta tank kullanırken, yapmanız gereken tank avcılarının ve ağır tankların ateşinden uzak durup diğer orta ve hafif tanklarla ilgilenmektir. Her savaşta bolca hareket edeceğiniz için topçu pozisyonlarını not etmeniz ve bombardımandan korunmak için uçurumlara, bina duvarlarına ve diğer engellere yakın durmanız büyük önem taşır.

Zeki ve etkili bir orta tank komutanı, düşmanlarını tespit eder ve uygun olduğunda onların icabına bakar. Bir orta tank için bir savaşın sonucuna etki etmenin en etkili yollarından biri, düşman topçularını ve tank avcılarını tespit edip ortadan kaldırmaktır. Topçulara ve tank avcılarına fark edilmeden yaklaşabilirseniz, düşmanın etrafını kuşatmak için hızınızı kullanabilir ve bu ağır silahları ortadan kaldırarak savaşın gidişatını kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Ağır Tank

fb

Ağır tanklar, en sert zırhlara ve en yüksek ateş gücüne sahip araçlardır. Bu nedenle bu tanklar, savaş alanının pehlivanları olarak kabul edilir. Diğer tanklar kadar çevik olmamalarına rağmen ağır tanklar göğüsleyebildikleri ve verdikleri ağır hasarlarla takımlarına katkı sağlar.

Doğal olarak ağır tankların rakibi diğer ağır tanklardır. Çoğu zaman, ağır tanklar arasındaki savaş, ağır tankları hayatta kalmayı başaran takımın kalan ateş gücünden faydalanacağı küçük bir zayıflatma çarpışması halini alır. Ayrıca ağır tanklar kontrol konusunda çok iyidir ve bir hedefe giden sadece dar bir geçit olduğunda yarıp geçmek için çok etkilidir.

Şiddet kullanarak ya da sadece meşum görüntüleriyle mini haritada boy göstererek diğer takıma gözdağı vermek ağır tankların işidir. Ama tek yakalanmayın! Tek başına duran bir ağır tank, düşman ateşinin odak noktası olacaktır, çünkü rakip takımın sadece bir ağır tankını ortadan kaldırmak bile savaşın sonucunu değiştirebilir.

Tank Avcısı

fb

Tank avcıları, kendilerine özgü bir role sahiptir. Bazıları hafif veya orta tanklarla rekabet edebilecek hıza ve ağır tankların verdiği hasarı genellikle aşan silahlara sahiptir. Fakat genellikle çok zayıf bir zırha sahiptirler ve çoğunlukla kuleleri yoktur, sonuç olarak da haritadaki diğer tankların ve hatta hafif tankların bile birincil hedefleridir!

Tahmin edebileceğiniz gibi, sahip olduğu muazzam, caydırıcı silahları düşünüldüğünde ismi son derece uygundur ve iyi nişan alınarak yapılmış bir atış, en ağır tanklara bile derinlemesine nüfuz edebilir. Hafif ama etkili olduğu için emniyetli bir mesafede kalmak ve iyi kamufle olmak büyük önem taşır. Tank avcısı her zaman çalıların arasında gizlenmeli ve tepelere veya duvarlara yerleşmelidir. Bu şekilde art arda ağır darbeler indirirken zayıf zırhlarının eksikliğini kapatırlar.

Tank avcıları, World of Tanks’in savaş alanındaki keskin nişancıları olarak kabul edilebilir. Son derece korumasız, ancak etkin bir şekilde oynandığında kesinlikle acımasızdırlar. Kritik bir anda, tank avcısının tek bir atışı ilerleyen bir tankı ortadan kaldırabilir ve savaşın gidişatını değiştirebilir. Tank avcısı, bir takımın başarısı için kritik bir önem taşır.

Topçu

fb

Topçuyla oynamak, disiplin ve sabır gerektirir. Bu araçlar, oyundaki en güçlü silahlara sahip olmanın keyfini sürer. Fakat topçunun temel görevi, destek sağlamaktır. İyi bir topçu komutanı, düşmanın yerini tespit etmek için gözcülerine ve takım arkadaşlarına güvenir.

Yükseklerden sürprizlerle dolu bir bombardıman yaparken atışlarınızı boşa harcamamalısınız. Her atış ile sizin düşmana ateş ettiğiniz ortaya çıkar ve düşman hızla kaçıp gizlendiğinde birden vurulacak hedef kalmayınca düşmanı vurma kabiliyetiniz ve savaşın sonucunu etkileme şansınız ciddi şekilde azalır.

Gizlenirken ve uzak mesafedeyken büyük etki gösteren dürbün ve kamuflaj ağını kullanmak adeta bir zorunluluktur. Güçlü fakat gizli bir ateş pozisyonu almayı ve muhafaza etmeyi unutmayın ve sabırlı olun. Takım arkadaşlarınızın düşmanın yerini sizin için tespit etmesi gereklidir. Kusursuz atış için genellikle en iyisi beklemektir, atışınızı yapın ve yeni bir konuma geçin. Aksi halde, düşman izlerinizi takip ederek pozisyonunuzu tahmin edebilir ve sizi kolayca öldürebilir.
 
Alıntı
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi